CRM dla przedstawicieli handlowych to NIE narzędzie do kontroli. Poznaj korzyści CRM.

Jesteś handlowcem i zastanawiasz się jak CRM dla przedstawicieli handlowych może pomóc Ci w pracy?

Twój kalendarz wypełniają spotkania i zaplanowane rozmowy telefoniczne. W związku z tym, brakuje Ci czasu na przygotowanie ofert oraz codziennych raportów z wykonanych zadań. Nie wiesz ile pozostało do realizacji targetu, a dodatkowo zapomniałeś o kontakcie z klientem, który był blisko finalizacji zamówienia. Znam ten problem z własnego doświadczenia.

Wytłumaczę Ci dzisiaj, że CRM nie jest narzędziem kontroli oraz wyjaśnię, dlaczego chętnie korzystam z CRM-a jako handlowiec.

Obejrzyj vlog lub przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się:

 • Jak program CRM pozwala usprawnić zarządzanie relacjami z klientami?
 • Czy CRM dla przedstawicieli handlowych może wpłynąć na lepsze zrozumienie procesu sprzedaży?
 • W jaki sposób zautomatyzować wiele obszarów pracy handlowców dzięki zastosowaniu systemu?

CRM dla przedstawicieli handlowych jako droga do realizacji celu

Na początek bardzo ważna uwaga. Pamiętaj, że CRM dla handlowców nie jest jednoznaczny z mechanizmem kontroli. Oczywiście szef firmy oraz dyrektor handlowy analizują podejmowane przez pracowników działania sprzedażowe. Wykonują to dzięki danym, które są zgromadzone w systemie. Należy jednak zaznaczyć, że robią to w celu wprowadzenia usprawnień, które przyczynią się do osiągania wyższych zysków całej organizacji.

Sprawdź możliwości CRM dla przedstawicieli handlowych w praktyce.

Darmowe testy Synergius CRM przez całe 30 dni. Bez jakichkolwiek zobowiązań.

W dzisiejszych czasach większość handlowców jest rozliczana z realizacji targetów finansowych. CRM dla przedstawicieli handlowych jest rozwiązaniem, które przyczynia się do wypełniania założonych celów oraz wpływa na lepsze wyniki sprzedażowe.

Odnośnie realizacji targetów. Czy zdarza się, że masz problem z weryfikacją, jaka część planu została zrealizowana? Jeśli tak, pomóc może CRM. Na pulpicie pracy możesz wyświetlić widget “Moje cele”, który pokaże Ci, jaki był zaplanowany target na dany miesiąc oraz kwartał. Zobaczysz również procentową i finansową realizację założeń.

Widget moje cele w CRM dla przedstawiciela handlowego

Zarządzanie relacjami z klientem za pomocą systemu CRM

Prawda jest taka, że w dobie rozwoju technologii przybywa nam pracy. Pojawia się coraz więcej projektów i zadań do wykonania. Zwiększa się lista maili, na które powinniśmy regularnie odpowiadać, a ofert do przygotowania jest coraz więcej. Natłok pracy powoduje, że łatwo można zapomnieć o zaplanowanym kontakcie z klientem, o finalizacji transakcji lub realizacji wewnątrzfirmowego zlecenia.

Jako handlowcy mamy kilkudziesięciu lub nawet kilkuset klientów pod swoją opieką. Dodatkowo cały czas napływają zapytania od potencjalnych odbiorców. Czasem trudno jest zapamiętać, o czym z danym klientem rozmawialiśmy i na co się z nim umówiliśmy. Korzystając z CRM-u dla przedstawicieli handlowych można tworzyć krótkie notatki dotyczące rozmów oraz planować zadania do zrealizowania. Dodatkowo system będzie przypominać Ci o konieczności kontaktu z klientem, wysyłce maili, stworzeniu oferty, a także o umówionych spotkaniach.

Nie traktuj tego rozwiązania jako dodatkową pracę. Spójrz na program jak na narzędzie, które pozwoli Ci budować relacje z klientem oraz przyczyni się do szybszego pozyskiwania odbiorców i realizacji ustalonych targetów.

Warto wykorzystywać efektywnie kartę klienta. Możesz zapisywać w niej potrzeby, problemy, ale także mniej biznesowe informacje jak ta, że klient jedzie na narty do Włoch. Zebrane informacje można użyć w przypadku kolejnych kontaktów. Czy nie lepiej poprowadzisz następną rozmowę, jeżeli zaczniesz ją od pytania, które będzie związane z wypoczynkiem, a dopiero później przejdziesz do kwestii biznesowych? Przy dużej ilości kontaktów nie jesteś w stanie pomieścić tych wszystkich informacji w głowie. Korzystając z CRM-u dla przedstawicieli handlowych masz wszystkie informacje o kliencie w jednym miejscu. W szybki sposób możesz przygotować się do kolejnej rozmowy.

Zapisywanie informacji w CRM dla przedstawiciela handlowego

Zawartość karty klienta

Jakie dane znajdują się w karcie klienta?

Przede wszystkim dane kontaktowe:

 • osoby,
 • maile,
 • telefony.

CRM dla przedstawicieli handlowych może być połączony z systemem ERP. W takim przypadku, w jednym miejscu znajdują się informacje o rozliczeniach, zaległościach oraz obrotach firmy.

Dzięki systemowi masz wgląd do wszystkich dokumentów klienta. Widzisz oferty, które zostały mu przedstawione, jego zamówienia, faktury i płatności. Łatwo możesz zweryfikować, co klient ostatnio zamówił i w jakiej cenie.

CRM dla przedstawiciela handlowego - dostęp do finansów

W zakładce atrybuty znajdują się pola opisujące klienta. Służą one odpowiedniej segmentacji.

Przykładowe atrybuty to:

 • opis klienta,
 • rodzaj działalności,
 • produkt, na który odbiorca jest klientem potencjalnym,
 • wielkość firmy.
Dobór atrybutów w CRM dla przedstawiciela handlowego

Najważniejsza zakładka to zadania i zdarzenia. Tutaj masz dostęp do całej historii kontaktów z klientem. W kilka sekund możesz zweryfikować, jakie ustalenia zostały omówione z klientem oraz jakie działania były podejmowane względem niego.

CRM dla przedstawiciela handlowego - zadania i zdarzenia

Sprawdź możliwości CRM dla przedstawicieli handlowych w praktyce.

Darmowe testy Synergius CRM przez całe 30 dni. Bez jakichkolwiek zobowiązań.

CRM dla handlowców można zintegrować z serwerem pocztowym. Dzięki temu możesz wysyłać oraz odbierać maile bezpośrednio w systemie. W zależności od konfiguracji maile mogą się łączyć automatycznie z kartą klienta lub można to zrobić ręcznie. Za pomocą tej funkcji możesz w łatwy sposób przeanalizować dotychczasową korespondencję z klientem. Oszczędzasz swój cenny czas, ponieważ nie musisz logować się w innym miejscu, żeby móc wysłać wiadomość email. Nie ma także konieczności przeszukiwania skrzynki mailowej, żeby odnaleźć wysłany komunikat. Wszystko znajduje się w jednym miejscu.

Automatyzacja pracy i lepsza organizacja dzięki systemowi CRM dla przedstawicieli handlowych

Planowanie działań

Czy CRM dla przedstawicieli handlowych może pomóc w organizacji Twojej pracy? Oczywiście, że tak. Element ten został już po części omówiony wraz z kartą klienta. Wiesz już, że masz możliwość planowania zadań powiązanych z klientami. Możesz ustawić konieczność kontaktu, spotkanie albo wysyłkę oferty.

Takie zadanie podpina się pod kartę klienta, ale jednocześnie zostaje ono umieszczone w kalendarzu pracy. Dzięki temu masz wszystkie zaplanowane działania zapisane w jednym miejscu. Najważniejsze jest to, że nie musisz o nich pamiętać. Zajmie się tym system i przypomni Tobie w odpowiednim czasie.

CRM dla przedstawiciela handlowego - kalendarz

Możesz też pobrać aplikację mobilną na telefon. Masz w niej listę zadań do wykonania wraz z danymi klientów.

Na pulpicie pracy możesz też wyświetlić widget moje zadania na dziś. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie widgetu zadania i zdarzenia, który pokaże Ci na przykład najistotniejsze dla Ciebie elementy, takie jak spotkania na najbliższy tydzień.

Moje zadania na dziś w CRM dla przedstawiciela handlowego

CRM jako program do tworzenia ofert handlowych sam stworzy ofertę dla Twojego klienta

Na co jeszcze jako handlowiec poświęcasz swój cenny czas? Oczywiście na przygotowanie ofert oraz zamówień. CRM może usprawnić to działanie. W systemie masz dostęp do bazy produktów i usług. Może być ona umieszczona w samym CRM-ie albo pobrana z programu handlowo-magazynowego, z którego korzysta Twoja firma.

Jako pracownik nie musisz kontaktować się z siedzibą firmy, aby dowiedzieć się, jaki jest stan magazynowy i jakie ceny aktualnie obowiązują. Wykorzystując program do tworzenia ofert handlowych, w prosty sposób możesz stworzyć propozycję dla klienta. Niepotrzebny jest edytor tekstu, wklejanie zdjęć, opisów i ręczne wyliczenie ceny. Tym zajmuje się system.

Jak wykorzystać możliwości CRM dla przedstawicieli handlowych?

Po wejściu w kartę klienta i dokumenty możesz stworzyć ofertę. Stając na pozycji i wpisując kod lub nazwę produktu, system sam podpowiada wybór. Produkty mogą zostać wybrane za pomocą funkcji - dodaj produkty z listy. Umożliwi to wybór produktów z magazynu.

Tworzenie oferty w CRM dla przedstawiciela handlowego

System jest inteligentny i sam wyliczy cenę z uwzględnieniem polityki rabatowej, która jest odpowiednia dla danego klienta. Oczywiście możesz przyznać swój rabat klientowi lub wpisać cenę ręcznie.

Do szablonu PDF mogą zostać dołączone zdjęcia i opis, który znajduje się w karcie produktu. Jeżeli masz integrację z kontem mailowym, możesz wysłać ofertę bezpośrednio z systemu.

Tworzenie takiego dokumentu z wysłaniem za pomocą CRM dla przedstawicieli handlowych trwa tylko kilka minut. Dodatkowo masz wszystkie złożone oferty w jednym miejscu. Jeżeli klient podejmie decyzję o zakupie, możesz w kilka sekund przetworzyć ofertę na zamówienie lub umowę.

Jak zarządzać szansami sprzedaży?

Kolejny moduł z obszaru CRM dla przedstawicieli handlowych, który zostanie omówiony to szanse sprzedaży. Jeżeli twój proces sprzedaży jest etapowy oraz długoterminowy, to ten moduł na pewno usprawni Twoją pracę.

By lepiej zrozumieć proces sprzedaży, jest on podzielony na poszczególne etapy. W jednym miejscu znajdują się wszystkie potencjalne leady, które posiadasz. Możesz obserwować, w jakiej fazie znajduje się dany lead oraz kontrolować związane z nim zadania i czas wykonania. Miejsce to służy także do dodawania nowych szans.

Wejść w szansę można poprzez dwukrotne kliknięcie w nią. Wszystkie elementy procesu sprzedaży znajdują się w jednym miejscu. Widzisz między innymi kwestie związane z przeprowadzonymi rozmowami z klientami, a także przedstawione oferty. Możesz też zaplanować zadanie, które będzie powiązane z klientem i szansą sprzedaży. Masz możliwość sprawdzenia, jaka jest potencjalna wartość transakcji i kiedy klient powinien dokonać decyzji.

Pojedyncza szansa w CRM dla przedstawiciela handlowego

Na widoku wszystkich szans znajdują się informacje o wartościach szans na poszczególnych etapach. W tym miejscu system pokaże Ci ile tematów zrealizowałeś w danym okresie i o jakich wartościach. Dodatkowo program do tworzenia ofert handlowych wskaże Ci, które tematy są do zamknięcia w danym okresie.

Kanban w CRM dla przedstawiciela handlowego

Czy takie dane pomogą w realizacji targetów finansowych? Oczywiście, że tak, ponieważ wiesz jakich klientów masz na finalizacji oraz z jakim klientem powinieneś się skontaktować. Widzisz również ile brakuje Ci do realizacji targetu oraz możesz łatwo sprawdzić, który klient zadeklarował, że podejmie decyzję w najbliższym czasie.

Możesz też skorzystać z listy szans, która w jednym miejscu pokazuje informacje o wygranych i utraconych klientach. Uzupełnieniem jest podsumowanie budżetów.

Lista szans w CRM dla przedstawiciela handlowego

CRM dla przedstawicieli handlowych - wsparcie działań wewnętrznych i zewnętrznych

Komunikator

W systemie wbudowany jest komunikator - czat. Za jego pomocą możesz wysyłać wiadomości do pracowników i współpracowników. Wybierasz pracownika lub grupę pracowników, wpisujesz treść wiadomości, możesz też dodać plik i na końcu dokonać wysyłki. Cała historia komunikacji zostaje zapisana w systemie.

CRM dla przedstawiciela handlowego - komunikator

Co ważne, możesz też wysłać wiadomość spod różnych obiektów w systemie:

 • spod szansy sprzedaży,
 • spod maila,
 • spod zadania.

Zobacz ile czasu można zaoszczędzić. Nie musisz tłumaczyć współpracownikowi, o jakiego maila chodzi albo jakiego tematu sprzedażowego dotyczy wiadomość. Osoba odbierająca komunikat może sama sprawdzić wszystkie szczegóły.

Mapy

Ostatni omawiany moduł CRM dla przedstawicieli handlowych to mapa klientów. Możesz na niej wyświetlić wszystkich swoich klientów, którzy mogą zostać przefiltrowani po statusie współpracy. Jadąc na umówione spotkanie, możesz zobaczyć jakiego klienta z aktywnych lub potencjalnych klientów, mógłbyś odwiedzić po drodze.

CRM dla przedstawiciela handlowego - mapa

Podsumowanie

Mam nadzieję, że pokazałam Tobie jak CRM dla przedstawicieli handlowych może usprawnić Twoją codzienną pracę. Pamiętaj, że CRM dla handlowców to nie Twój wróg tylko przyjaciel. Pomoże Ci budować relacje z klientem i z pewnością osiągać lepsze wyniki sprzedażowe.

Jeśli chcesz wypróbować CRM w swojej firmie, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci w początku współpracy z systemem CRM.

Polecamy również:

Sprawdź możliwości CRM dla przedstawicieli handlowych w praktyce.

Darmowe testy Synergius CRM przez całe 30 dni. Bez jakichkolwiek zobowiązań.

Informacje

 • O nas
 • Kontakt
 • Konsultacja online
 • Bezpieczeństwo
 • Klienci
 • Case Studies
 • Finansowanie
 • FAQ
 • RODO
 • Dla partnera

Na początek

Wiedza o CRM

Integracje