Zarządzanie rozproszonym zespołem sprzedaży

W dzisiejszych czasach coraz częściej występuje sytuacja, w której osoby pracujące w zespołach sprzedażowych nie znajdują się w jednej lokalizacji. Może być to wynikiem szeregu różnorodnych czynników, takich jak globalna organizacja międzynarodowej firmy czy chęć ograniczenia kosztów w rozwijaniu startupu. Może być to również wynikiem modelu działania firmy - na przykład kiedy opiera się na handlowcach operujących w terenie. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym “zespołem rozproszonym”.

Skutecznie zarządzaj zespołem sprzedaży. Wypróbuj Synergius CRM.

Testuj cały miesiąc bez żadnych zobowiązań. Za darmo i bez karty kredytowej.

Wady i zalety pracy zdalnej

Prowadzenie działalności w ten sposób ma swoje niekwestionowane zalety, wśród których najważniejszą jest niezwykła elastyczność w tworzeniu zespołów zadaniowych. Model taki wiąże się również z pewnymi oszczędnościami czasu oraz pieniędzy, których nie trzeba tracić na dojazdy do biura czy też zapewnienie w nim odpowiedniej ilości miejsca dla każdego z pracowników. Nie da się również ukryć, że praca z domu (tak zwany “home office”) to niezwykle atrakcyjna opcja dla nowego pokolenia.

Z drugiej strony, praca w zespole rozproszonym oraz zarządzanie nim wiążą się z pewnymi wyzwaniami. Przede wszystkim, znacznie utrudniona jest komunikacja pomiędzy pracownikami. Zespoły działające zdalnie natrafiają również na problemy z synchronizacją pracy.

Osoby zarządzające zespołami rozproszonymi muszą się natomiast borykać z niełatwą kwestią adekwatnego oceniania wykonanej pracy oraz przestawić na zupełnie nowy model motywowania swoich podwładnych. Efektywne zarządzanie pracownikami zorganizowanymi w taki sposób opiera się na czterech głównych działaniach: planowaniu, organizacji, motywowaniu ich członków oraz kontrolowaniu efektów ich pracy.

Na szczęście w dobie rozwiniętych technologii IT oraz wszechobecnego Internetu istnieją narzędzia, które z powodzeniem mogą wyeliminować wady pracy zdalnej i usprawnić zarządzanie opierających się na niej firm. Takim właśnie narzędziem jest dobrej jakości system CRM.

Podgląd na Synergius CRM - system do zarządzania zespołem rozproszonym.

CRM jako podstawowe narzędzie w pracy z zespołem rozproszonym

System CRM to idealne narzędzie dla firm parających się sprzedażą towarów oraz usług. Nie da się w ich przypadku przecenić możliwości korzystania z bazy kontrahentów, produktów i dokumentów w sposób zdalny, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Łatwy dostęp do niezbędnych danych to jednak tylko jedna z wielu ważnych korzyści, jakie dobry CRM może zaoferować osobie odpowiedzialnej za sprawne działanie zespołu rozproszonego. System taki jest bowiem prostą odpowiedzią na wspomniane powyżej wady pracy zdalnej - o ile oczywiście zapewnia odpowiednie funkcje i możliwości. Proponowany przez nas Synergius CRM świetnie nadaje się do organizacji pracy zdalnej, bowiem wspiera zespół sprzedażowy w jej najbardziej newralgicznych obszarach.

Sposoby na usprawnienie komunikacji

Komunikator - to funkcjonalność, która w znacznym stopniu ułatwia komunikację pomiędzy zdalnie współpracującymi członkami zespołu rozproszonego. Wbudowany w Synergius CRM komunikator umożliwia sprawną wymianę informacji, zarówno pomiędzy pojedynczymi osobami jak i grupami. Co więcej, pozwala na wymienianie się załącznikami oraz powiązanie wiadomości ze wskazanym dokumentem, kontrahentem czy procesem. Dzięki wszystkim tym opcjom, Synergius CRM jest doskonałą platformą komunikacyjną dla rozproszonych zespołów.

Repozytorium - to przejrzyście zorganizowana centralna baza plików, która umożliwia pracownikom łatwy dostęp do najważniejszych dokumentów, szablonów i materiałów marketingowych. Dzięki tej funkcji zaoszczędzą oni wiele czasu oraz zachowają spójność firmowych dokumentów. Repozytorium eliminuje konieczność zbędnej komunikacji oraz gwarantuje aktualność plików, co jest niezwykle przydatne w pracy poza centralą firmy.

Skutecznie zarządzaj zespołem sprzedaży. Wypróbuj Synergius CRM.

Testuj cały miesiąc bez żadnych zobowiązań. Za darmo i bez karty kredytowej.

Jak organizować i synchronizować pracę

Zarządzanie szansami sprzedaży - funkcja ta jest odpowiedzią na pytanie, jak zorganizować rozproszony zespół sprzedażowy oraz jak zsynchronizować jego działania. Szanse sprzedaży w systemie Synergius CRM przedstawione są jako tablica Kanban, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka handlowiec może zorientować się w oczekujących go zadaniach i wyłowić sprawy priorytetowe.

Rozwiązanie to przydaje się również osobom zarządzającym działem handlowym, które bez konieczności kontaktowania się z pracownikami mogą sprawnie monitorować pracę swoich podwładnych. Operując na tym widoku, kierownik może również delegować pracownikom zadania, jeżeli uzna, że jego interwencja w zaplanowaną przez handlowca pracę jest konieczna. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Praca na widoku szans sprzedaży w zespole rozproszonym.

Skuteczne monitorowanie pracy i wyników

Raporty dla zarządu - to zestaw wbudowanych w Synergius CRM narzędzi, które służą kadrze zarządzającej działem sprzedaży do analizy jego działań oraz osiąganych przezeń wyników. Raporty takie jak konwersja lejka sprzedaży, utracone szanse czy przyczyna utraty szansy pozwalają na analizę bieżących działań handlowców - bez konieczności kontaktu z nimi czy też wymiany informacji innymi sposobami.

Synergius CRM oferuje również szereg raportów do analizy osiągnięć handlowców, wskazując wartość przeprowadzonych transakcji oraz wysłanych ofert w wybranym okresie czasu. Dane można dowolnie sortować, istnieje też możliwość przygotowania raportów indywidualnych. Dzięki tym funkcjom kierownik może w szybki sposób analizować efekty pracy wszystkich swoich pracowników, nawet jeżeli operują oni z drugiego krańca Ziemi. Więcej informacji na temat raportów znajdziesz tutaj.

Monitorowanie pracy zespołu rozproszonego.

Podsumowanie

Skuteczna praca w zespole rozproszonym nie jest prostym zadaniem, nie tylko dla kadry zarządzającej, ale również dla szeregowych pracowników. Jednak aby pozostać konkurencyjnym w szybko zmieniającym się świecie biznesu, trzeba być do niej przygotowanym - a najlepiej zrobić to inwestując w system CRM dobrze wspierający pracę zdalną.

Skutecznie zarządzaj zespołem sprzedaży. Wypróbuj Synergius CRM.

Testuj cały miesiąc bez żadnych zobowiązań. Za darmo i bez karty kredytowej.

Informacje

  • O nas
  • Kontakt
  • Konsultacja online
  • Bezpieczeństwo
  • Klienci
  • Case Studies
  • Finansowanie
  • FAQ
  • RODO
  • Dla partnera

Na początek

Wiedza o CRM

Integracje