Jak pozyskać klientów na fotowoltaikę?

Zarządzanie leadami w systemie CRM dla branży fotowoltaicznej

W ostatnich latach sprzedaż fotowoltaiki znacząco wzrosła. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki, a Polska, według raportu IEO, zajmuje 5 miejsce w Europie pod względem przyrostu nowych mocy PV. Z jednej strony zwiększa się ekologiczna świadomość ludzi i popularność alternatywnych metod pozyskiwania energii, ale z drugiej strony nie bez znaczenia są dotacje na instalacje fotowoltaiczne.

Prognozy jasno wskazują, że tendencja na używanie energii słonecznej będzie cały czas wzrastać. Skoro zainteresowanie tematem jest tak duże, zatem jak pozyskać klientów na fotowoltaikę?

W artykule poruszamy takie zagadnienia jak:

 • rodzaje klientów w branży fotowoltaicznej,
 • dofinansowanie na montaż fotowoltaiki,
 • jak uzyskać i zarządzać leadami dla branży fotowoltaicznej,
 • efektywne działania w marketingu w tej branży
 • skuteczne pozyskiwanie klientów na fotowoltaikę.
Rozwój branży fotowoltaicznej - jak szukać klientów?

Skutecznie pozyskuj klientów w branży fotowoltaicznej. Sprawdź możliwości CRM.

Przetestuj Synergius CRM za darmo – przez 30 dni, bez karty kredytowej i zobowiązań!

Rodzaje klientów w branży fotowoltaicznej

Na początek warto przypomnieć, że sprzedaż fotowoltaiki może być skierowana do dwóch rodzajów klientów:

 • indywidualnych - którzy chcą zamontować panele słoneczne w swoich domach mieszkalnych.
 • biznesowych - projekty dla firm, które chcą samodzielnie generować prąd.

W zależności od rodzaju klienta i celu, jaki przyświeca tej inwestycji, proces sprzedaży będzie wyglądał inaczej. Negocjacje z osobą fizyczną, szukającą rozwiązania dla swojego gospodarstwa domowego, będą trwały krócej niż planowanie rozbudowanego projektu z dużą firmą. Warto zatem oddzielić od siebie te dwie grupy i dla każdej mieć przygotowany inny proces sprzedaży, z odmiennymi etapami. Tworząc ofertę, handlowcy powinni też skupić się na korzyściach istotnych dla danego typu klienta. Wówczas, szanse na zainteresowanie kontrahenta instalacją fotowoltaiczną rozwiązującą problemy, które faktycznie go dotykają, zdecydowanie rosną.

Dofinansowanie na montaż fotowoltaiki

Sprzedaż fotowoltaiki to nie tylko pojedyncza transakcja, w której klient po prostu nabywa panele słoneczne. Ponieważ taka inwestycja wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, wiele osób stara się pozyskać dotacje na fotowoltaikę. Temat nie jest jednak prosty, bo wydłuża cały proces o dodatkową dokumentację i wymaga większego nakładu pracy. Dobrym sposobem na to, aby pozyskać klientów na fotowoltaikę, jest dodanie do oferty wsparcie klientów w ubieganiu się o takie dofinansowania. Mając doświadczenie w tej branży, możesz pomóc innym w poprawnym wypełnianiu wniosków i dać im cenne wskazówki. A jeśli nawiążecie współpracę na etapie pozyskiwania dotacji, to jest wielce prawdopodobne, że uda Ci się również sprzedaż fotowoltaiki.

Jak pozyskać leady w branży fotowoltaicznej?

Zapotrzebowanie na panele słoneczne z roku na rok wzrasta, ale równocześnie na rynku pojawia się też coraz więcej firm oferujących takie produkty. Jak zatem wyprzedzić konkurencję i pozyskać klientów na fotowoltaikę? Oto kilka pomysłów:

 1. Strona internetowa i SEO - punktem wyjścia jakichkolwiek działań, powinno być stworzenie dobrze zoptymalizowanej strony www, przedstawiającej ofertę Twojej firmy oraz wzbogacanie jej treściami wspierającymi pozycjonowanie w wyszukiwarce. Dzięki temu potencjalni klienci szukający informacji w sieci, będą mogli znaleźć informacje o Twojej działalności i zakresie usług.
 2. Google Ads - reklama w wyszukiwarce, która wyświetli się nad wynikami organicznymi. Aby trafić do klientów znajdujących się w Twoim targecie, możesz zawęzić ją np. tylko na określony rejon Polski.
 3. Cold calling - głównie dla klientów indywidualnych. Sprzedaż fotowoltaiki to coraz bardziej popularny temat rozmów telemarketerów.
 4. Cold mailing - skorzystanie z bazy klientów zbudowanej przez zewnętrzną firmę i wysłanie wiadomości mailowej z zachętą do kontaktu. Należy jednak pamiętać, aby wszystko było zgodne z RODO.
 5. Facebook - warto prowadzić firmowy fanpage na Facebook, publikować ciekawe posty, a także tworzyć kampanie reklamowe, promujące Twój biznes i zwiększające szanse na sprzedaż.
 6. Program partnerski - doskonałą dźwignią na pozyskiwanie klientów na fotowoltaikę może być zaangażowanie innych w zdobywanie leadów i dzielenie się zyskami.

To oczywiście tylko kilka najbardziej popularnych i skutecznych sposobów na pozyskiwanie klientów dla fotowoltaiki, ale na pewno nie jedynych. Można np. śledzić ogłoszenia o przetargach, aby znaleźć szansę na większe projekty. Nie każda metoda sprawdzi się we wszystkich firmach, warto też czasem wyjść poza schemat, by wyróżnić się na tle konkurencji.

Leady dla branży fotowoltaicznej - jak nimi zarządzać?

Samo pozyskanie leadów to dopiero połowa sukcesu. Teraz trzeba nimi dobrze zarządzić, by zakończyły się sprzedażą. Tutaj z pomocą przychodzi system CRM dla fotowoltaiki. Wspiera on handlowców i kierowników w skutecznym podtrzymywaniu relacji z klientami. Służy do tego kilka kluczowych funkcji:

Kartoteka kontrahenta - miejsce w którym zbierasz wszystkie dane klientów, informacje o firmie, osobach kontaktowych. Automatycznie podpinają się tu też dokumenty związane z daną firmą (oferty, faktury, zamówienia), wiadomości mailowe, planowane zadania i zanotowane zdarzenia. Dobrym pomysłem jest segmentowanie klientów pod względem np. wielkości, profilu działalności, co ułatwia później ich wyszukanie, a także dostosowanie oferty.

Klienci w branży fotowoltaicznej

Kampanie szans sprzedaży - narzędzie do zarządzania leadami. Określasz etapy charakterystyczne dla danego procesu i typu klienta, które należy po kolei przejść, aby wszystkie rozmowy, ofertowanie, ostatecznie zakończyło się podpisaniem umowy. Biorąc pod uwagę jak na wiele sposobów można pozyskać klientów na fotowoltaikę, warto też tam odnotowywać źródło pozyskania danego zapytania. To pozwoli Ci zweryfikować która metoda promocji się sprawdza, a która nie. Karta szansy sprzedaży to miejsce, gdzie handlowiec zapisuje wszystkie ustalenia i kroki, które podjął względem konkretnej firmy.

Leady sprzedażowe na fotowoltaikę

Raporty - jeśli system CRM dla fotowoltaiki sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie i pracownicy będą rejestrować w nim swoje działania, na podstawie tych danych automatycznie wygeneruje się szereg raportów. Sprawdzisz tam m.in.

 • Lejek szans sprzedaży - monitorowanie ile leadów i o jakich wartościach znajduje się na poszczególnych etapach rozmów. Raport konwersji lejka sprzedaży z kolei wskaże, czy w procesie sprzedażowym nie ma wąskiego gardła. Pozwala to zweryfikować, na którym etapie najczęściej przegrywacie szanse sprzedaży.
Raporty sprzedażowe - fotowoltaika
 • Przyczyny utraty szans sprzedaży - ten raport z kolei uzupełni Twoją wiedzę o powody, dla których nie udaje się zakończyć z sukcesem rozmów z klientami. Dostarczy Ci też cennej wiedzy czy na pewno pozyskujesz właściwych klientów oraz które kanały pozyskiwania zapytań najlepiej działają.
CRM dla fotowoltaiki - raportowanie procesu pozyskiwania klientów

Wymienione funkcje, to tylko kilka głównych narzędzi, usprawniających zarządzanie pozyskiwaniem klientów na fotowoltaikę. Aby sprawdzić co jeszcze system CRM może obsłużyć w Twojej firmie ➡ zajrzyj tutaj.

Skutecznie pozyskuj klientów w branży fotowoltaicznej. Sprawdź możliwości CRM.

Przetestuj Synergius CRM za darmo – przez 30 dni, bez karty kredytowej i zobowiązań!

Marketing dla fotowoltaiki - jak skutecznie działać?

System CRM dla fotowoltaiki to nie tylko narzędzie do zarządzania relacjami z klientami. Możesz w nim również planować i koordynować działania marketingowe. Zastanawiasz się jak pozyskać klientów na fotowoltaikę? Chcesz wdrożyć kilka pomysłów, które podaliśmy powyżej? Wprowadzaj je stopniowo i obserwuj ich skuteczność, aby nie tracić czasu i pieniędzy na metody, które mogą się nie sprawdzić. Oto kilka narzędzi, które Ci to ułatwią:

Tablica Kanban dla marketingu - to sposób na przejrzystą prezentację wszystkich zadań dla działu marketingu. Jeżeli pracujecie nad projektem, na który składa się kilka/kilkanaście mniejszych działań, można stworzyć dla nich osobne karty i przypisać je do innych osób, aby jak najsprawniej zakończyć temat. Przykładowo - chcesz stworzyć stronę internetową Twojej firmy, aby pozyskać klientów na fotowoltaikę. Na taki projekt składa się wiele elementów (przygotowanie tekstów, szablon strony, zdjęcia, optymalizacja SEO). Patrząc na tablicę Kanban dokładnie wiesz, które z tych zadań jest dopiero w fazie planowania, które w trakcie realizacji, a co zostało już zakończone.

Marketing dla fotowoltaiki - pozyskuj klientów

Karta zlecenia marketingowego - to miejsce na zapisanie wszystkich szczegółów związanych z konkretnym zadaniem marketingowym. Możesz dodać opis, załączyć plik, wskazać deadline i oszacować czas potrzebny na jego wykonanie. To pozwala nie tylko delegować obowiązki, ale i mierzyć efektywność pracowników.

Promocja firmy fotowoltaicznej w celu pozyskiwania klientów

Aby pozyskać klientów na fotowoltaikę, warto zacząć od przemyślanej strategii, aby podejmowane działania prowadziły do jasno określonego celu i nie były chaotycznym zlepkiem luźnych koncepcji. Poza planowaniem, nie można zapomnieć o weryfikowaniu efektów. Po co inwestować czas i pieniądze w działania, które nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków? Bez narzędzia, które zbierze te wszystkie koncepcje i przechowa całą historię podejmowanych działań, trudno zapanować nad tyloma procesami. Dlatego system CRM dla fotowoltaiki jest ogromnym wsparciem w dążeniu do rozwoju biznesu.

Skuteczne pozyskiwanie klientów na fotowoltaikę

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na pozyskiwanie klientów na instalację fotowoltaiczne. Sprzyja temu duży popyt na takie inwestycji, popularność tematu oraz dotacje. Gdy będziesz mieć dopracowany produkt oraz zakres usług i dobrze poznasz profil klienta, do którego kierujesz swoją ofertę, zarządzanie procesem sprzedażowym da się po części zautomatyzować. System CRM dla fotowoltaiki usprawni powtarzalne czynności, wygeneruje raporty i zaoszczędzi czas handlowców, który będą mogli poświęcić na dokładniejsze badanie potrzeb klientów i budowanie z nimi relacji. Warto też monitorować skuteczność wdrażanych metod pozyskiwania klientów, bo nie wszystko się u każdego sprawdzi. CRM dla branży fotowoltaicznej ułatwi zarządzanie procesami sprzedaży i promocji. Stopniowe wdrażanie koncepcji marketingowych pozwoli Ci inwestować tylko w to, co wiesz, że się sprawdza i generuje leady.

Zainteresował Cię ten temat? ⤵

Kliknij i sprawdź jak system CRM dla fotowoltaiki może wesprzeć Twój biznes!

Raport dotyczący fotowoltaiki dostępny pod linkiem: Fotowoltaika najlepiej rozwijającą się technologią OZE w Polsce

Skutecznie pozyskuj klientów w branży fotowoltaicznej. Sprawdź możliwości CRM.

Przetestuj Synergius CRM za darmo – przez 30 dni, bez karty kredytowej i zobowiązań!

Informacje

 • O nas
 • Kontakt
 • Konsultacja online
 • Bezpieczeństwo
 • Klienci
 • Case Studies
 • Finansowanie
 • FAQ
 • RODO
 • Dla partnera

Na początek

Wiedza o CRM

Integracje